MAJ • PAŹDZIERNIK • LISTOPAD 2014
  • KAUKAZ
  • AZJA CENTRALNA
  • TURCJA
  • IZRAEL

DSC_1582 (Large)

ANNA MIERNIK
fortepian

Anna Miernik należy do nielicznego grona szczególnie wyróżniających się artystów młodego pokolenia.” /Zbigniew Lampart, krytyk muzyczny/


 

Solistka i kameralistka; występowała na trzech kontynentach, w krajach takich jak: USA, Kanada (Ottawa, Calgary), Australia (Canberra, Sydney, Melbourne, Brisbane, Adelaide), Nowa Zelandia, Luksemburg, Włochy i in.; laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów; występowała w prestiżowych salach koncertowych m. in. w Sydney Opera House; dokonała premier utworów polskich i zagranicznych kompozytorów; stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula. Studia magisterskie ukończyła w roku 2013 uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Wcześniejsze lata edukacji muzycznej odbywała w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. w Krakowie pod kierunkiem prof. Sławomira Zubrzyckiego (konstruktora nowego, zjawiskowego instrumentu – viola organista). Kształciła się również w klasie fortepianu prof. Krystyny Adamskiej, prof. Małgorzaty Czech i prof. Barbary Kaszyckiej.

W 2013 roku wystąpiła m. in. w Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie i USA. Zagrała 15 recitali m. in. w Sydney Opera House. Pianistka wystąpiła również w Ottawie, Calgary, Orchard Lake, Adelajdzie, Melbourne, Perth, Canberze, Brisbane, Sydney, Wellington.

Pianistka zdobywa nagrody na międzynarodowych konkursach muzycznych zarówno w kategorii solowej, kameralnej, jak i dla najlepszego akompaniatora m. in.: w Treviso, Taurisano (Włochy), Warszawie/Łomiankach, Krakowie, Jaworze (Polska), Belgradzie (Serbia), Luksemburgu (Luksemburg), Stanjel (Słowenia), Anykščiai (Litwa) oraz we Lwowie (Ukraina).

Jej koncerty odbywały się także na Zamku Królewskim w Warszawie, Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli i Warszawie, Sali Złotej Filharmonii Krakowskiej, Zamku Królewskim w Niepołomicach, Trybunale Koronnym w Lublinie, Teatrze Słowackiego w Krakowie, Sali Balowej w Krynicy – Zdroju, Dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, Pałacu w Rybnej (Tarnowskie Góry), Dworku Załuskich w Iwoniczu, Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach.

Występowała podczas festiwali i cykli koncertów takich jak: Młode talenty w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Międzynarodowy festiwal młodych laureatów konkursów muzycznych w Katowicach, Muzyczne Lato w Rybnej, Recitale chopinowskie w Żelazowej Woli, Dni Kompozytorów Krakowskich, Międzynarodowe dni F. Liszta w Krakowie, Svirel w Gorjansko (Słowenia), Chopin non stop w Krakowie, Harmonie Starego Miasta w Lublinie, kilkakrotnie na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Polskiej im. Księcia Ogińskiego w Iwoniczu-Zdroju oraz Chopiniana w Krynicy.

W ramach obchodów Roku Chopinowskiego pianistka występowała w Sali Filharmonii Krakowskiej wraz z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Krakowie pod dyrekcją P. Przytockiego oraz na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Polskiej im. Księcia Ogińskiego w Iwoniczu – Zdroju wraz z Orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją P. Wijatkowskiego. W tym samym roku zasiadała w jury Konkursu wiedzy o F. Chopinie dla gimnazjalistów w Iwoniczu – Zdroju, a na zakończenie wystąpiła z recitalem chopinowskim.
Swoje umiejętności doskonaliła w czasie kursów mistrzowskich prowadzonych m. in. przez prof. Paula Badurę-Skodę (Austria), Dinę Yoffe (Rosja), György Nadora (Węgry), Bruno Canino (Włochy), Carlosa Cebro (Hiszpania), Giovanniego Vellutiego (Włochy), Roberto Russo (Włochy), Manfreda Austa (Austria), Oksanę Rapitę (Ukraina), Darię Petrovą (Rosja), Katarzynę Popową – Zydroń, Michała Szczepańskiego, Marka Mosia, Marka Rzepkę, Tamarę Granat.

Występuje jako solistka, kameralistka oraz członek orkiestry. W swoim repertuarze artystka posiada utwory reprezentujące różne style, gatunki i epoki. Fascynuje ją również muzyka najnowsza stąd kilka zrealizowanych przez nią premier, m.in. – Credences of summer W. Hekstera na skrzypce klarnet i fortepian czy Hic et Nunc, Cracovia 5.13 M. J. Papary na klarnet i fortepian (utwór dedykowany pianistce i współpracującej z nią Barbarze Borowicz). Dokonała kilku nagrań stacji radiowych, takich jak: Radio Adelaide (Australia), 5 MBS, 2 programu Polskiego Radia i Polskiego Radia Rzeszów.

Za dotychczasowe osiągnięcia artystyczne i naukowe pianistka otrzymała m.in. Stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia naukowe, Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Stypendium Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa dla szczególnie uzdolnionych studentów, Stypendium Sapere Auso Małopolskiej Fundacji Stypendialnej, oraz Dyplom Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie za udział w koncertach na rzecz Uczelni, promocję jej wizerunku i marki, postawę godną młodego artysty i społecznika w służbie idei i ku „lepszemu pięknu”.

 

Dodatkowe informacje:
www.annamiernik.com