Luty 2015 - listopad 2016
BRAZYLIA • CHILE • KOLUMBIA
MEKSYK • PERU
Patrycja Piekutowska

Patrycja Piekutowska

skrzypce

Jest wybitną i niezwykle charyzmatyczną skrzypaczką koncertującą od 17 lat na całym świecie. Posiada tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych i jest profesorem nadzwyczajnym Akademii Sztuki w Szczecinie. W dotychczasowej karierze zagrała ponad 600 koncertów. Występowała w 33 krajach (Albania, Argentyna, Austria, Belgia, Brazylia, Boliwia, Chile, Chiny, Czechy, Ekwador, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Indie, Irlandia, Kanada, Kuwejt, Peru, Portugalia, Rosja, Rumunia, Serbia, Szwajcaria, Szwecja, Tunezja, Turcja, Ukraina, Urugwaj, USA, Wenezuela i Włochy).

W 2008 roku artystka, jako pierwsza polska skrzypaczka, otrzymała muzycznego Oscara ? nagrodę MIDEM Classical przyznawaną w Cannes. Na nagrodzonej płycie poświęconej w całości muzyce Krzysztofa Pendereckiego nagrała z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia Capriccio pod batutą kompozytora. Płyta ta otrzymała również nagrody w Belgii, Hiszpanii i we Włoszech. Do najważniejszych wydarzeń artystycznych należą koncerty w Teatro Colon w Buenos Aires w Argentynie z Philarmonica de Buenos Aires, koncert promujący płytę z muzyką polską w Lincoln Center w Nowym Jorku, koncerty w Filharmoniach w Santiago de Chile, Montevideo, Pekinie, Belgradzie i Kijowie, wykonanie z Maestro Igorem Ojstrachem koncertu J.S. Bacha na dwoje skrzypiec w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Nagrała dziesięć płyt CD, w tym pięć z muzyką polską głównie XX wieku.

Płyty ?Violin and piano works? wszystkie dzieła na skrzypce i fortepian K. Pendereckiego, ?Muzyka Polska XX wieku? (Bacewicz, Lutosławski, Szymanowski) oraz Capriccio na skrzypce i orkiestrę symfoniczną K. Pendereckiego, otrzymały w Luksemburgu prestiżowe nagrody fonograficzne ?Pizzicato Supersonic Award? kolejno w 2005, 2006 i 2007 roku. Od pięciu lat promuje jako jedyna na świecie, swój niezwykły projekt ? recital na skrzypce solo ?Od Bacha do Pendereckiego?, który prezentowała z wielkim powodzeniem w Moskwie, Nowym Jorku, Madrycie, Pekinie, Bukareszcie, jak również  podczas tournee w Boliwii, Ekwadorze i Peru. Ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie oraz dwuletnie mistrzowskie studia podyplomowe w klasie skrzypiec prof. Igora Ojstracha w Konserwatorium Królewskim w Brukseli otrzymując dyplom Grand Distinction.

Patrycja Piekutowska w latach 2002-2010 wykładała w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, a od 2010 prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Sztuki w Szczecinie na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Od wielu lat zapraszana jest jako pedagog na kursy mistrzowskie zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju m.in. w Brazylii, Chinach, Chile, Peru i Wenezueli. Od 2012 roku prowadzi klasę skrzypiec na Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Łańcucie. Zasiadała również w jury konkursów skrzypcowych w Polsce i za granicą. W 2013 r. Artystka występowała m.in. w Kurytybie w Brazylii, w Filharmonii w Szanghaju, jak również podczas projektu Polish Music Days w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie. We wrześniu zagrała natomiast nadzwyczajny recital z kompletem dzieł K. Pendereckiego  w Pradze z okazji jubileuszu 80. lecia urodzin Maestro obecnego na koncercie. Artystka wykonuje ten projekt od 9 lat. Ten sam koncert, również przy obecności Maestro, odbył się w grudniu w Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku.

Rok 2014 jest jubileuszem 15-lecia fonografii Artystki. W marcu i w czerwcu nagrała dwie nowe płyty, Koncert Skrzypcowy ?Nabożeństwa Majowe? Janusza Stalmierskiego z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Poznaniu pod batutą Jakuba Chrenowicza oraz Sonaty Johannesa Brahmsa nr 3 oraz Cesara Francka z młodą, znakomitą pianistką ? kameralistką Anną Miernik. Ostatnia płyta jest już dziesiątą w dorobku Artystki.

W lipcu otrzymała dyplom Lidera Przyszłości w ramach projektu Fundacji Godła Teraz Polska ?25/25. Młodzi liderzy na start?. Wyłoniono 25 osób z całej Polski, którzy swoim dorobkiem udowodnili, że promując Polskę wiele dla niej robią. Patrycja Piekutowska jest jedynym muzykiem w tym gronie.

Z kolei w sierpniu otrzymała wspaniałe wyróżnienie, brązowy medal Gloria Artis, który przyznała jej Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska, a wręczył w Szczecinie, wojewoda zachodniopomorski Marek Tałasiewicz.

We wrześniu, na zaproszenie Muzeum Emigracji w Gdyni, wystąpiła na koncercie finałowym festiwalu ?Powrót Panufnika?, który odbył się z okazji 100-lecia urodzin wybitnego kompozytora Andrzeja Panufnika. Zagrała jego Koncert Skrzypcowy pod batutą Jerzego Maksymiuka z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Bałtyckiej. Publiczność, która wypełniła po brzegi salę Teatru Muzycznego w Gdyni, nagrodziła artystów owacjami na stojąco.

CD

1998

Lutosławski, Paderewski, Wieniawski, Maria Szwajger-Kułakowska ? fortepian (KBK)

2000

Sibelius, Wieniawski ? koncerty skrzypcowe, NOSPR, Antoni Wit ? dyrygent (CD Accord)

2004

Penderecki Violin & Piano Works, Beata Bilińska ? fortepian (DUX)

2006

Józef i Henryk Wieniawscy, Edward Wolanin ? fortepian (DUX)

2006

Bacewicz, Lutosławski, Szymanowski, Beata Bilińska ? fortepian (DUX)

2007

Penderecki, ?Capriccio? ? NOSPR, Krzysztof Penderecki ? dyrygent (DUX)

2009

?Power of Emotion? ? Miniatury na skrzypce i fortepian, Mariusz Rutkowski ? fortepian (DUX)

2013

?My Journey? ? projekt z muzyką rozrywkową o 12 miastach na świecie (Mermaid Solution)

2014

Janusz Stalmierski ? Koncert skrzypcowy ?Nabożeństwa Majowe?, Orkiestra Symfoniczna AM w Poznaniu, Jakub Chrenowicz ? dyrygent

2014

Brahms, Franck ? Sonaty na skrzypce i fortepian, Anna Miernik ? fortepian (DUX)

Dodatkowe informacje: www.patrycjapiekutowska.com