Luty - grudzień 2017
ALBANIA • CHORWACJA • CZARNOGÓRA
CZECHY • SERBIA • SŁOWACJA • WĘGRY
Rafał Żurakowski

Rafał Żurakowski

tenor

Rafał Żurakowski – śpiewak, pianista, pedagog, prowadzący intensywną działalność koncertową i pedagogiczną. Urodził się w Opolu, gdzie we wczesnym dzieciństwie rozpoczął naukę gry na fortepianie i tu ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Fryderyka Chopina.
Studia pianistyczne rozpoczął na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Włodzimierza Obidowicza.

W trakcie ich trwania zainteresował się sztuką wokalną, która stała się jego pasją. Zaowocowało to  podjęciem studiów wokalnych na tejże akademii, które ukończył pod kierunkiem prof. Eugeniusza Sąsiadka. Swój kunszt wokalny doskonalił  na kursach mistrzowskich  prowadzonych przez prof. G. Kahry’ego i prof. S. Vittucci’ego.  Jest laureatem V Międzyuczelnianego Konkursu Wokalnego w Dusznikach-Zdroju. Współpracował z Operą Dolnośląską,  w której debiutował rolą Alfreda w Traviacie G. Verdiego.

Koncertował w kraju m.in. z orkiestrami filharmonii opolskiej, jeleniogórskiej, gorzowskiej, kaliskiej, zabrzańskiej i łomżyńskiej oraz za granicą, głównie we Włoszech, w Macedonii, w Austrii, w Niemczech, w Belgii, w Czechach, w Czarnogórze, na Ukrainie i w Tajlandii. Brał udział w wielu festiwalach muzycznych m.in.: Międzynarodowym Festiwalu Wratislavia Cantans, Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie-Zdroju, Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater w Częstochowie,  Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej we Wrocławiu, Międzynarodowym Festiwalu Gaude Mater Polonia Wincenty z Kielczy in memoriam, International Festival Days of Music – Herceg Novi, Letnim Festiwalu w Ochrydzie, Fondi Music Festival i Stagione Concertistica Villa Rospigliosi.

W kręgu zainteresowań artysty obok liryki wokalnej wielu narodów,  jest muzyka oratoryjno-kantatowa różnych epok i stylów. Ma na swoim koncie nagrania radiowe i telewizyjne oraz płytowe. Obok działalności pedagogicznej pełni również funkcję konsultanta wokalnego Chóru Filharmonii Opolskiej.