Dni Muzyki Polskiej 2018
ALBANIA • BOŚNIA I HERCEGOWINA • BUŁGARIA • CHORWACJA • CZARNOGÓRA
CZECHY • GRECJA • MACEDONIA • RUMUNIA • SERBIA • SŁOWACJA • WĘGRY
Dariusz Mikulski

Dariusz Mikulski

dyrygent

Dyrygent i waltornista, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu (2005-2010), Konsultant artystyczny Thailand Philharmonic Orchestra, adiunkt Akademii Muzycznej w Łodzi, zalozyciel w wlasciciel agencji artystycznej i biura koncertowego CONCORNO Kulturmanagement w Berlinie.

Na stałe mieszkający w Berlinie i Łodzi – współpracuje z renomowanymi orkiestrami w Polsce i za granicą. Zaliczyć do nich można: NDR Sinfonieorchester des Norddeutschen Rundfunks, Orchester der Deutschen Oper Berlin, Wiener Kammerorchester, Thailand Philharmonic, Philharmonie der Nationen, Stuttgarter Kammerorchester, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Poznańskiej, Łodzkiej, Filharmonia Bałtycka, Filharmonia w Irkucku, Filharmonia Opolska, Berliner Sinfoniker, Stuttgarter Kammerorchester i innych.

Dariusz Mikulski jest laureatem wielu prestiżowych nagród na konkursach muzycznych – począwszy od  ogólnopolskich w Częstochowie, Gdańsku i Łodzi do tak renomowanych jak „Praska Wiosna“, „Peter-Damm Wettbewerb“, „Internationalen Hornwettbewerbs in Toulon“, „Internationalen Instrumentalwettbewerb Marktneunkirchen“.

Profesjonalizm Dariusza Mikulskiego przejawia się również w działalności dydaktycznej, opartej o gruntowne wykształcenie muzyczne w Polsce (AM w Łodzi, studia z wyróżnieniem, doktorat w roku 2002), Niemczech (AM w Stuttgarcie) i Austrii (Mozarteum), jak również bogate doświadczenie estradowe. Jest cenionym wykładowcą na wielu Międzynarodowych Warsztatach Muzycznych, prowadzi także od lat kursy mistrzowskie w zakresie gry na waltorni w Akademiach Muzycznych w Polsce i w Niemczech. W roku 2008 Dariusz Mikulski uzupełnił swoje wykształcenie o dyplom na Wydziale Zarządzania Universytetu Warszawskiego – Studia Menedżerskie dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury

Artysta prezentuje szeroki i różnorodny repertuar występując jako solista i dyrygent z uznanymi europejskimi orkiestrami. Nagrał wiele płyt z muzyką waltorniową dla takich wytwórni jak ZYX, GENUIN i CONCORNO, przedstawiając klasyczne i współczesne dzieła muzyki waltorniowej, w tym jemu dedykowane.

Dr Dariusz Mikulski jest założycielem biura koncertowego, agencji artystycznej i reklamowej CONCORNO Kulturmanagement, zajmującej się m. in. promocją polskich artystów i kultury polskiej w Niemczech, jak również artystów niemieckich w Polsce. CONCORNO Kulturmanagement współpracuje na stałe  Polskimi Konsulatami Generalnymi w Berlinie, Monachium i Hamburgu, Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie, jest odpowiedzialne za organizację Roku Polsko-Niemieckiego w Niemczech I Europaische Kiltursommer w Fellbach 2004 – prezentując w  Niemczech takich artystów oraz zespoły jak Leszek Możdżer, Anna Maria Jopek, Filharmonia Sudecka, Poznańska, Pomorska, Łódzka, Teatr Wielki w Łodzi, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.

Dr. Dariusz Mikulski jest regularnym gościem na renomowanych Festivalach Muzycznych do których zaliczyć można Schleswig-Holstein Musik Festival, MDR Musikfestival, Gstadt Musikfestival w Szwajcarii, Kotor Musikfestival (Montenegro), Marlboro Musikfestval (USA), Salzburger Festspiele, Wagner Festspiele in Bayrouth, Rossini  Opera  Festival w Pesaro.

Do swoich partnerów muzycznych zalicza m.in. takie osobobowości jak Milan Turkovic, Nicolaus Harnoncourt, Radovan Vlatkovic, Igor i Valery Oistrakh, Sergio Azzolini, Ingo Goritzki, Justus Frantz, Paul Gulda, Gudni Emilsson, Giampiero Sobrino (Dyrektor Artystyczny „Arena di Verona“), Cloude Villaret i innych.

Jako dyrygent prezentuje szeroki repertuar orkiestrowy od dzieł barokowych po współczesne, szczególnym zainteresowaniem obejmując monumentalne dzieła oratoryjno – kantatowe i operowe.

Oprócz symfonicznych „klasyków“ – Beethovena, Brahmsa, Mahlera czy R. Straussa Dariusz Mikulski z upodobaniem oddaje się operowej tworczości Rossiniego, Mozarta, Verdiego  czy Pucciniego.

W jego repertuarze znajdują się takie opery jak „Cyrulik Sewilski“, „Wilhelm Tell“, „Wesele Filgare“, „ Don Giovanni“, „ Cosi fan Tutte“, „La Clemenza di Titto“, „Czarodziejski Flet“, „Traviata“ czy „Tosca“.

Dr Dariusz Mikulski za działalność artystyczną – przez Ministra Kultury I Dziedzictwa Narodowego w roku 2008 – jako jeden z najmłodszych w historii polskiej kultury – został uhonorowany medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis“.