Luty - grudzień 2017
ALBANIA • CHORWACJA • CZARNOGÓRA
CZECHY • SERBIA • SŁOWACJA • WĘGRY
Maciej Żółtowski

Maciej Żółtowski

dyrygent

Dyrygent i kompozytor. Ukończył z wyróżnieniem kompozycję w klasie prof. Mariana Borkowskiego oraz, również z wyróżnieniem, dyrygenturę w klasie prof. Ryszarda Dudka w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Swoje umiejętności doskonalił na wielu kursach mistrzowskich, kształcąc się pod kierunkiem Jurija Simonova w Budapeszcie, Gianluigi Gelmettiego w Accademia Musicale Chigiana w Sienie, Zoltána Peskó i László Tihanyi na International Bartók Seminar w Szombathely (Węgry).

Za osiągnięcia artystyczne otrzymał dwukrotnie stypendium Ministra Kultury i Sztuki oraz stypendium im. Tadeusza Bairda ufundowane przez Alinę Baird. W 1997 r. przebywał na stypendium niemieckiego Stiftung Kulturfonds w Künstlerhaus Schloß Wiepersdorf. Jest laureatem II nagrody w konkursie kompozytorskim Musica Sacra (1995 r.), jest także finalistą III międzynarodowego konkursu kompozytorskiego „Next Millenium” im. Toru Takemitsu w Tokio. W 2000 r. został nagrodzony stypendium dla młodych dyrygentów Japońskiej Fundacji Muzycznej JESC. Za osiągnięcia w działalności artystycznej został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Pracował z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą, m.in. z Deutsches Kammerorchester Berlin, Savaria Symphony Orchestra (Węgry), Cyprus State Orchestra (Cypr), Basler Festivalorchester (Szwajcaria), Pilsen Philharmonic (Czechy), Wuhan Symphony Orchestra (Chiny), Mikkeli City Orchestra (Finlandia), Vogtland Philharmonie (Niemcy), oraz Polską Orkiestrą Radiową,  Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach i Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Koncertował także z zespołami Wota Percussion Group, Warszawską Grupą Perkusyjną, zespołem Camerata Vistula oraz Polską Orkiestrą Jeunesses Musicales. Jego interpretacje polskiej muzyki współczesnej utrwalone są na kilku płytach wytwórni Acte Préalable. Ma na swoim koncie także nagrania muzyki filmowej. Utwory Macieja Żółtowskiego wykonywane były na wielu festiwalach m.in. Alkagran w Czechowicach-Dziedzicach, legnickie Conversatorium, Laboratorium Muzyki Współczesnej w Białymstoku, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, festiwal Jeunesses Musicales w Kielcach, Warszawskie Spotkania Muzyczne, festiwal Europe-Asia w Kazaniu (Tatarstan – Rosja), Dwa Dni i Dwie Noce Nowej Muzyki, Past and Future w Odessie, Roaring Hooves w Mongolii, Sound Ways w St. Petersburgu, Composium 1999 w Tokio, Białoruska Jesień Muzyczna w Mińsku, Światowe Dni Muzyki 2002 w Hongkongu a także na licznych koncertach w kraju i za granicą.

Maciej Żółtowski był w latach 1996-2004 pedagogiem w Akademii Muzycznej im F. Chopina w Warszawie. Od 2005 r. jest wykładowcą w Cyprus College w Nikozji. W latach 1994-1996 był przewodniczącym Koła Młodych przy Związku Kompozytorów Polskich. Był członkiem Kolegium Muzycznego Polskiego Radia w latach 1996-1997. W latach 1995-2000 i 2001-2003 był kolejno Sekretarzem Generalnym i Prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskiej Młodzieży Muzycznej Jeunesses Musicales. Sprawował także funkcję Sekretarza Oddziału Warszawskiego Związku Kompozytorów Polskich.

W latach 2002-2005 był dyrektorem artystycznym i pierwszym dyrygentem Państwowej Orkiestry Cypru (Cyprus State Orchestra – Nikozja), z którą poprowadził przeszło osiemdziesiąt koncertów, przedstawień baletowych i operowych, a także kilka tournee zagranicznych – m.in. do Francji, Wielkiej Brytanii, Danii i Grecji. Współpraca ze Steinway Club – Cyprus zaoowocowała utrwalonymi na płytach koncertami z takimi artystami jak Dimitris Sgouros i Thomas Duis, czy niecodziennym „Koncertem na dziesięć fortepianów i orkiestrę”. W lipcu 2007 roku Maciej Żółtowski został powołany na stanowisko Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Radomskiej Orkiestry Kameralnej.

Więcej informacji na: www.zoltowski.instantencore.com